24 Jan AROMATERAPIJA JAUTĀJUMOS UN ATBILDĒS
1. KAS IR ĒTERISKĀ EĻĻA?
Ēteriskā eļļa ir smaržīgs gaistošu vielu maisījums, kas izdalīts no augiem. Tai ir raksturīgs atbilstošā auga aromāts, kas ir īsts dabisks koncentrāts. Ēterisko eļļu var iegūt no dažādām auga daļām: no lapām (eikalipta), no mizas (kanēlis), no koka (ciedra), no miziņas (citrona), kā arī no sēklām, no ogām, no augļiem, sīpoliem… Ar dažām ēteriskajām eļļām jūs jau esat saskārušies: piemēram, mizojot apelsīnu vai mandarīnu un sajūtot to spēcīgo smaržu un tirpšanu acīs no ēteriskās eļļas!
2. KĀ TĀ IZSKATĀS?
Ēteriskajām eļļām ir šķidra forma un eļļaina konsistence, taču atšķirībā no augu eļļām tās nav taukainas – tās ātri izgaro un izgaist. Ir tikai vērts atvērt pudelīti, lai
ātri vien par to pārliecinātos! Katra ēteriskā eļļa ir unikāla un neatkārtojama, tai ir sava smarža un sevišķas īpašības. Dažas ēteriskās eļļas ir ļoti viskozas (piemēram, mirres ēteriskā eļļa), bet citām ir ļoti tumša krāsa. Ēteriskās eļļas parasti ir dzeltenā krāsā, bet ir arī izņēmumi: vācu kumelītes eļļa un biškrēsliņu eļļa ir zilā krāsā, bergamotes ēteriskā eļļa ir ļoti skaistā gaiši zaļā krāsā, un narda eļļai ir smaragdzaļa nokrāsa… Nav slikta krāsu gamma, vai ne? Ēteriskās eļļas ir vieglākas par ūdeni un tāpēc ar to nesajaucas, kas ļauj tās atdalīt pilnīgi dabiskā veidā. Bet tās labi šķīst spirtā, jebkuros taukos un dažos citos šķīdinātājos.
3. KĀPĒC AUGIEM IR VAJADZĪGAS ĒTERISKĀS EĻĻAS?
Augi izdzīvo, pateicoties ēteriskajām eļļām. Pārvietoties vidē augi nevar,tāpēc viņiem bija vajadzīga ļoti uzticama sistēma, lai izdzīvotu, pasargājot sevi no patogēniem, saules utt. Patiesībā aromterapiju izgudroja augi. Ēteriskās eļļas augi izmanto, lai piesaistītu apputeksnētājus kukaiņus, aizsardzībai pret saules apdegumiem, plēsējiem, slimībām un, visbeidzot, brūču un dažādu traumu ārstēšanai.
4. KAS IR ĒTERISKO EĻĻU GALVENĀ AKTĪVĀ VIELA?
Katra ēteriskā eļļa satur vismaz 200 komponentus: spirtus, esterus, terpēnus,acetātus, ketonus, fenolus… Ēterisko eļļu īpašības nosaka to sastāvs, nevis tikai galvenā aktīvā viela. Mūsu ķermenis pozitīvi reaģē uz ēteriskajām eļļām, jo tā sauktās aktīvās vielas ieskauj arī citas sastāvdaļas.
5. KĀDAS IR ĒTERISKO EĻĻU GALVENĀS ĪPAŠĪBAS?
Ēteriskajām eļļām piemīt spēcīgas pretiekaisuma, antiseptiskas un pretvīrusu īpašības. Tās ir vienīgā alternatīva antibiotikām: klīnisko pētījumu rezultāti ir apstiprinājuši ēterisko eļļu efektivitāti. Tomēr ēterisko eļļu derīgās īpašības neaprobežojas ar to: tās palīdz tikt galā arī ar sāpēm, veicināt brūču un čūlu dzīšanu, pozitīvi ietekmēt asins recēšanu, uzlabot gremošanu, atjaunot imunitāti, regulēt hormonālo līdzsvaru, šķelt tauku šūnas un stiprināt asinsvadus. Katra ēteriskā eļļa pilda savu lomu un vairumā gadījumu tām ir daudz noderīgu īpašību!
6. ĒTERISKĀS EĻĻAS IR TIEŠĀM SPĒCĪGAS DABĪGAS ANTIBIOTIKAS?
Jā, tā ir taisnība. Dažas ēteriskās eļļas ir spēcīgas “antibiotikas”, lai gan precīzāk būtu teikt, ka tām piemīt antiseptiska iedarbība, jo atšķirībā no īstām antibiotikām, ēteriskās eļļas nenogalina visas dzīvās būtnes, tas ir, tās neiznīcina mūsu ķermeņa labvēlīgo mikrofloru. Jebkurā gadījumā ēterisko eļļu izmantošana medicīnas praksē sākās tieši ar to antibiotisko īpašību atklāšanu.
Tāpēc tradicionālajiem austrumu ēdieniem tiek pievienotas tik daudz garšvielas: garšvielu sastāvā esošās ēteriskās eļļas palēnina mikrobu attīstību pārtikas produktos. Ēterisko eļļu antibiotiskās īpašības izskaidro arī gadu tūkstošiem seno vēsturi, kā tās lieto cilvēki. Tomēr tikai 1887. gadā franču ķīmiķis un bakteriologs Šarls Eduārs Čemberlens spēja sniegt zinātniski pamatotu oregano, krustnagliņu un kanēļa ēterisko eļļu antibiotisko īpašību novērtējumu, kā piemēru izmantojot to iedarbību uz Bacillus anthracis – sporas veidojošām baktērijām, kas ir Sibīrijas mēra izraisītājas. Rezultāts pārsniedza visas cerības. Pēc tam daudzi pētījumi aromterapijas jomā ir apstiprinājuši ēterisko eļļu spēju iznīcināt visbīstamākos mikrobus un baktērijas. Eksperimentu dati vienmēr ir atklājuši plašu ēterisko eļļu iedarbības spektru: visvienkāršākās ēteriskās eļļas var efektīvi cīnīties ar visbriesmīgākajiem mikrobiem!
7. VAI ĒTERISKO EĻĻU KVALITĀTE ATŠĶIRAS?
Jā, ir atšķirības. Jūs varat atrast vissliktāko un labāko ēterisko eļļu, bet visbiežāk tā ir ar parasto kvalitāti, ja ne viduvēju. Vai ir vērts tam pievērst uzmanību? Jo labāka ir ēteriskās eļļas kvalitāte, jo efektīvāka tā būs dziedināšanā,
un mazāks būs blakusparādību risks? Terapeitiskos nolūkos var izmantot tikai 100% dabīgas ēteriskās eļļas. Jāizvairās no sintētisko ēterisko eļļu lietošanas – tās ir viltotas un tām ne tikai nepiemīt nekādas ārstnieciskas īpašības, bet tās var būt arī ārkārtīgi toksiskas. Apmēram 90% no tādām eļļām nekad nav pārbaudītas un tāpēc rada nopietnu risku cilvēku veselībai! Pat tā saukto īsto eļļu kvalitāte var ievērojami atšķirties. Tas viss ir atkarīgs no auga augšanas vietas, ekstrakcijas tehnikas, uzglabāšanas apstākļiem, un arī no tā, vai ēteriskā eļļa tika sajaukta ar citām, lētākām ēteriskajām eļļām… Produkta gala kvalitāte lielā mērā ir atkarīga no destilācijas kvalitātes. Priekš turpmākas lietošanas terapeitiskiem nolūkiem, jāveic destilācija ideālos apstākļos, un iegūtajai ēteriskajai eļļai jābūt absolūti tīrai, dabiskai un vienkomponenta – tas ir, tajā jāiekļauj tikai auga aromātiskie savienojumi un nekas cits (pievērsiet īpašu uzmanību tam, lai tajā nebūtu arī pesticīdu atliekas). Parfimērijā, kosmētikā, sadzīves ķīmijā (mazgāšanas līdzekļos) utt., ir atļauts ēteriskās eļļas sajaukt ar sintētiskām molekulām vai citām tīrām ēteriskajām eļļām ar atšķirīgu kvalitāti.
8. VAI IR VILTUSAS ĒTERISKĀS EĻĻAS?
Jā, ir. Tās bieži izmanto kā vienkāršas smaržvielas. Nav šaubu, ka, ja jums pārdod persiku, vijolītes, ceriņu, sausserža vai maijpuķītes ēterisko eļļu, tad mēs runājam par sintētiskiem produktiem. Šādas eļļas nav ieteicams lietot pat iekštelpu gaisa aromatizēšanai. Uzmanieties, lai nekad neiegādātos sintezētus produktus – tiem nav ne mazākās terapeitiskās vērtības. Īstai ēteriskajai eļļai jābūt 100% un absolūti dabīgai! Ēteriskās eļļas daudzos kosmētikas līdzekļos, neskatoties uz atbilstošo marķējumu, ir gandrīz nulle. Bet aptiekās, specializētajos dabas produktu veikalos teorētiski vajadzētu pārdot
tikai dabīgas ēteriskās eļļas. Tomēr tas nenozīmē, ka visi tur pārdotie produkti būs augstas kvalitātes.
Atšķirt dabisko ēterisko eļļu no viltotas ir pavisam vienkārši: eksperti to var viegli izdarīt, izmantojot hromatogrāfiju.Šī metode ļauj pētāmajai eļļai izsniegt sava veida “ķīmisko sertifikātu”.
NEDABISKAS ĒTERISKĀS EĻĻAS PAZĪMES:
Etilparabēns (parabēni, ko plaši izmanto kā konservantus, vairāku iemeslu dēļ, ir tālu no labākās reputācijas), jonols (ir toksiska viela, kas negatīvi ietekmē imūnsistēmu), difenilketons – benzofenons-3 (tiek uzskatīts par toksisku vielu, kas negatīvi ietekmē endokrīno sistēmu), polisorbāts 20 (var izraisīt dažādas slimības, tostarp krūts vēzi) utt. Jāpiemin arī mākslīgās garšvielas, kas ļoti bieži izraisa alerģiju un kairina elpošanas sistēmu.
9. VAI ĒTERISKĀS EĻĻAS IR EKOLOĢISKI TĪRS PRODUKTS?
Mūsdienās arvien vairāk ir iespējams atrast ēteriskās eļļas, kas patiešām ir ekoloģiski tīrs produkts. To ražošana pilnībā atbilst vides standartiem un nerada nekādu kaitējumu videi. Tomēr jāuzticas tikai galīgajam rezultātam, ko apstiprina laboratorijas pētījumi. Tāpēc tikai 100% dabīgai ēteriskajai eļļai ir nepieciešamais kvalitātes līmenis: laboratorijas pētījumos jāapstiprina, ka sastāvā ir 100% dabīgas vielas; nav nekādu svešu piemaisījumu (pesticīdu atliekas utt.).
10. VAI IR ATŠĶIRĪBAS STARP VIENA AUGA DAŽĀDIEM VEIDIEM, PIEMĒRAM, LAVANDAS?
Jā, jā, un vēlreiz – jā! Šaurlapu lavanda un platlapu lavanda daudzos veidos atšķiras viena no otras! Ēterisko eļļu nosaukumu precizēšana nav vajadzīga, lai pārsteigtu pircēju ar tā skaistumu vai “pseidozinātni” – tie tiešām ir vajadzīgi! To sauc par ķīmijtipu. Šis nosaukums norāda uz dažādu veidu ēterisko eļļu īpatnībām, kas rodas, atkarībā no auga augšanas vietas, saņemtās saules gaismas, klimata specifikas, augsnes sastāva, augstuma utt. Ķīmijtips ir sava veida ēteriskās eļļas pase, kas nosaka tās izmantošanu. Atkarībā no ēteriskās eļļas ķīmijtipa, tā ārstnieciskās īpašības var ievērojami atšķirties! Piemēram, ja jūs sakoduši odi vai apdedzinājusi medūza, tad labāk ir izmantot platlapju lavandas nevis šaurlapu lavandas ēterisko eļļu.
Tāpēc nereti gadās, ka dažās grāmatās un internetā piedāvātās receptes ar vienkāršotu ēteriskās eļļas nosaukumu, nenorādot ķīmijtipu, labākajā gadījumā var būt bezjēdzīgas, bet sliktākajā gadījumā pat kaitēt jūsu veselībai! Jāpievērš uzmanība pat ģeogrāfiskajai izcelsmei: Balkānos augošajai salmenei nav tādas pašas īpašības un, pats galvenais, tāda pati efektivitāte kā salmenei, kuras dzimtene ir Korsika, jo atbilstošās ēteriskās eļļas sastāvs ir tieši atkarīgs no augsnes sastāva.